Jak wybrać szafkę pod umywalkę?
Meble i wyposażenie

Jak wybrać szafkę pod umywalkę?

Miejsce pod umywalką dobrze jest wykorzystać, zwłaszcza gdy łazienka jest niewielkich rozmiarów. W zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji, szafka pod umywalka może być stojąca lub podwieszana. Największą popularnością cieszą się modele wykonane z płyty, ale dostępne na rynku są też szafki drewniane. Czym należy się sugerować, wybierając szafkę pod umywalkę?

Kiedy sprawdza się szafka pod umywalkę?

Wiele łazienek, zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie, to pomieszczenia raczej małe. Po wyposażeniu ich w sprzęty podstawowe, nie ma zbyt wiele miejsca na przechowywanie różnego rodzaju kosmetyków czy materiałów higienicznych. Warto więc sięgnąć po odpowiednie meble łazienkowe, które rozwiążą ten problem. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zakup osobnego regału do łazienki. Dlatego rozwiązaniem może być szafka pod umywalkę. Miejsce pod umywalką można bowiem z powodzeniem wykorzystać do przechowywania wielu akcesoriów.

Czym kierować się wybierając szafkę pod umywalkę?

Niezależnie od wybranego modelu, szafka pod umywalkę musi być oczywiście dostosowana do specyficznych warunków, jakie panują w tym pomieszczeniu. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku odpowiednie zabezpieczenie mebli przed szkodliwym działaniem wilgoci. Warto więc sprawdzić, czy materiał, z którego wykonana jest szafka nie ulegnie odkształceniom na skutek kontaktu z wodą. Najczęściej przy produkcji mebli łazienkowych wykorzystywane są odporne na wilgoć płyty MDF. Są one pokryte specjalnym wodoodpornym lakierem poliuretanowym.

W przypadku szafek pod umywalkę do wyboru jest całkiem sporo modeli. Osoby, które lubią mieć pod ręką wszystkie kosmetyki, powinny zdecydować się na szafkę z szerokim blatem i wieloma półkami. Kiedy celem kupna szafki jest raczej przechowywania detergentów, a nie kosmetyków, najlepiej zainwestować w model zamykany. Oczywiście podczas dokonywania wyboru trzeba dobrze sprawdzić rozmiar mebla. Musi być on bowiem dobrze dopasowany do danego modelu umywalki.

Gotowy zestaw czy szafka na zamówienie?

Wiele osób w tym przypadku decyduje się na gotowy zestaw, a więc zakup szafki razem z umywalką. Wówczas można mieć pewność, że te dwa elementy będą do siebie dopasowane i łatwo będzie można ukryć wszystkie elementy instalacyjne np. syfon i rury. W takiej sytuacji do wyboru jest wiele rodzajów umywalek – podblatowe, nablatowe czy wpuszczane w blat. W zasadzie każdą z nich można łatwo zintegrować z szafką stojącą czy podwieszaną. Możliwości jest naprawdę sporo.

Jednak są osoby, które preferują meble na zamówienie, nie tylko do pokoju, ale również w przypadku łazienki. Niewątpliwie jednak jest to rozwiązanie droższe. Ponadto, na taką szafkę pod umywalkę trzeba dłużej poczekać. Meble wykonane na zamówienie przez stolarza są za to idealnie dobrane pod względem rozmiaru i koloru, a przy tym można je dopasować w zasadzie do każdej aranżacji. Ostatecznie każdy na podstawie analizy własnych potrzeb, powinien samodzielnie zdecydować, czy kupić gotową szafkę pod umywalkę, zdecydować się na zamówienie indywidualne, czy może w ogóle zrezygnować z tego mebla.


Jak wybrać szafkę pod umywalkę?Zobacz więcej podobnych postów