Materiały ścierne dzięki zawartości ziarna ściernego pozwalają na wyrównywanie różnego rodzaju powierzchni. Zróżnicowana granulacja ziaren ściernych pozwala na uzyskanie pożądanych efektów i wykonywanie wielu kategorii prac. Ich rodzaj powinien zostać uwzględniony przy wyborze konkretnego materiału, który zostanie wykorzystany do obróbki danej powierzchni. Materiały ścierne to różnego rodzaju produkty, które warto poznać, aby dowiedzieć się, jakie wybrać do konkretnego rodzaju prac wykończeniowych.
Najpopularniejsze materiały ścierne
Do najpowszechniej stosowanych materiałów ściernych zalicza się papier ścierny. Jest on dedykowany obróbce przedmiotów i powierzchni wykonanych z drewna, tworzyw sztucznych oraz metali. Jako ziarno ścierne, w papierze ściernym najczęściej wykorzystywany jest naturalny korund lub sztuczny karborund, czyli węglik krzemu. Papier ścierny jest dostępny w sprzedaży w różnych formach, w tym w arkuszach A4 posiadających zróżnicowane uziarnienie, w rolkach o różnej średnicy, wysokiej grubości taśmach, w listkach oraz w wersji wodoodpornej dostosowanej do szlifowania metali na mokro.
Oprócz popularnego papieru, materiały ścierne można nabyć w postaci pilników, dysków, tarcz i ostrzy dostosowanych do użytkowania w elektronarzędziach, taśm i krążków, klocków i walców, past ściernych, a także włókniny i proszków ściernych. Materiały ścierne mogą być przeznaczone zarówno do obróbki ręcznej, jak i wykorzystywane wraz z elektronarzędziami, w tym wiertarkami, szlifierkami czy polerkami. Im bardziej intensywna obróbka mechaniczna, tym bardziej powinny być zwarte materiały ścierne. W takiej sytuacji najczęściej sięga się po spoiwa ceramiczne, które najlepiej sprawdzają się przy obróbce tego rodzaju.
Jakie ziarna są wykorzystywane do produkcji materiałów ściernych?
Podstawą materiałów ściernych są oczywiście ziarna, którym zawdzięczają one swoje właściwości ścierne. Ziarna mogą być zarówno minerałami naturalnymi, występującymi w przyrodzie, jak i ich odpowiednikami uzyskiwanymi w wyniku procesów chemicznych. Po rozdrobnieniu ziaren zyskują one swoje zdolności szlifujące stanowiąc swoisty rodzaj ostrzy skrawających. W celu nadania im odpowiedniej formy oraz umożliwienia wykorzystania w praktyce, ziarna muszą jeszcze zostać odpowiednio ze sobą zespolone przy użyciu spoiwa.
Do naturalnych ziaren, z których produkuje się materiały ścierne zaliczają się takie minerały, jak m. in. korund, diament, szmergiel oraz krzemień. Te uzyskiwane drogą chemiczną to natomiast węglik krzemu (karborund), elektrokorund, sztuczny diament, węglik boru oraz borazon, czyli azotek boru. Ze względu na koszt produkcji, łatwość pozyskiwania oraz możliwości produkcyjne, w materiałach ściernych najczęściej wykorzystywane są ziarna sztuczne.
Aby było możliwe wytworzenie gotowych do użytku materiałów ściernych, niezbędne jest zespolenie ze sobą ziaren. W tym celu wykorzystywane są spoiwa, które będą trwale wiązały je z materiałem stanowiącym podłoże. Jako podkład najczęściej wykorzystywany jest papier lub tkaniny o odpowiednich gramaturach i elastyczności. W roli spoiw z kolei występują spoiwa silikatowe, ceramiczne, magnezytowe, gumowe, szelakowe oraz bakelitowe.