Jeśli zdecydowałeś się na budowę nowego domu, zapewne wiesz już, że warto poświęcić trochę czasu i wysiłku na wybór odpowiedniego wykonawcy. Pomoże Ci w tym nasz artykuł. Podpowiadamy w nich, jak zrobić to z głową. Skorzystaj z naszych rad, zanim rozpoczniesz budowę, a unikniesz ewentualnych problemów.
Zapytaj o opinie przyjaciół, sąsiadów i rodzinę
Znalezienie doświadczonego i godnego zaufania wykonawcy to jedno z najważniejszych zadań podczas budowy nowego domu. Jeśli dokonasz złego wyboru, może to kosztować tysiące złotych i postawić Cię w niekorzystnej relacji z kimś, kto będzie pracował na Twojej posesji przez wiele miesięcy.
Jednym ze sposobów na uniknięcie niemiłego rozczarowania jest skorzystanie z pomocy bliskich osób. Poproś więc o rekomendacje rodzinę, przyjaciół i osoby z Twojej społeczności. Jeśli ktoś niedawno budował lub przebudowywał swój dom, zapytaj go o jego doświadczenia z konkretnymi firmami budowlany. W ten sposób, szybko ułożysz listę potencjalnych podwykonawców, a także listę firm, które należy unikać.
Zbierz kosztorysy od kilku wykonawców
Przed podjęciem decyzji o tym, kogo zatrudnić do realizacji projektu, warto uzyskać kosztorysy od kilku wykonawców. Upewnij się, że otrzymasz szczegółowe oferty z listą materiałów, kosztami robocizny i przewidywanymi terminami dla każdego kosztorysu.
Dzięki temu, nie tylko ocenisz, ile pieniędzy potrzebujesz, ale również porównasz ceny kilku firm budowlanych.
Poproś o referencje
Branża budowlana jest w pewien sposób specyficzna - w żadnej innej, tak dużej roli nie odgrywa reputacja. Poproś więc potencjalnych wykonawców o posiadane przez nich referencje. Jeśli nie mają żadnych, to jest to czerwona flaga ostrzegawcza. Dodatkowo możesz skontaktować się z podmiotami, dla których realizowali oni projekty i zapytać o rodzaj pracy wykonanej przez wykonawcę, o to, czy została wykonana na czas, czy zmieściła się w budżecie i czy podczas budowy wystąpiły jakieś problemy.
Koniecznie spisz umowę
Może się to wydawać zdroworozsądkowe, ale zbyt wielu właścicieli domów pomija ten krok w pośpiechu, by rozpocząć realizację projektu, co może prowadzić do późniejszych nieporozumień, co do kosztów lub zakresu prac. Dlatego pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań spisać wszystko na papierze, łącznie z tym, jakie materiały zostaną użyte. Jeśli firma budowalna posiada własny draft umowy, koniecznie skonsultuj go z prawnikiem lub radcą prawnym i wspólnie dojdźcie do porozumienia w sprawie znajdujących się w niej zapisów.