Rodzaje pokryć dachowych
Materiały

Rodzaje pokryć dachowych

Wśród najczęściej wybieranych pokryć dachowych znajdują się te blaszane, betonowe oraz ceramiczne. Wszystkie z nich są efektowne, dlatego fakt ich wyboru nie powinien nikogo dziwić. Jednak przed dokonaniem konkretnego wyboru należy uzgodnić najlepsze rozwiązanie z architektem. Weźmie on pod uwagę wszystkie niezbędne czynniki. Na ich podstawie oceni, które pokrycie będzie najlepsze.

Jakie pokrycia dachowe są najlepsze?

Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje pokryć: lekkie i ciężkie, każdy z rodzajów prezentuje się inaczej, ma również odmienne parametry techniczne. Liczy się również komfort przebywania w budynku w różnych warunkach. Najwięcej osób wybiera tradycyjną dachówkę, mimo, że obecnie wdraża się coraz bardziej nowoczesne technologie. Do wyboru pozostaje wiele różnych kształtów, rodzajów, kolorów oraz materiałów. Różnią się one między sobą wytrzymałością i oczywiście wyglądem zewnętrznym. Warunkiem jest wybór pokryć wyłącznie z materiałów najwyższej jakości. Do takich z pewnością zalicza się między innymi dachówki ceramiczne oraz cementowe. Poza względami praktycznymi, na uwagę zasługuje zapewnienie budynkom odpowiedniej izolacji termicznej.

Rodzaje pokryć dachowych

Zalety poszczególnych pokryć dachowych

Innymi zaletami pokryć ceramicznych jest to, że wolno oddają ciepło, więc temperatura panująca na poddaszu jest utrzymywana w stałej wartości. Zapewnia się więc jak najlepszą izolację cieplną całego budynku. Domownicy z pewnością to docenią i będą mogli odczuwać cały czas komfort, którego potrzebuje każdy. Nie bez znaczenie jest również możliwość zaoszczędzenia znacznych sum na ogrzewanie całego obiektu. Blaszane pokrycia dachowe natomiast szybko ulega zarówno schłodzeniu, jak i nagrzewaniu. Może to być nieco kłopotliwe, zwłaszcza w ciepłych porach roku, kiedy temperatura na poddaszu może być nieznośnie wysoka. Zimą natomiast pomieszczenia szybciej się wychładzają, dlatego koszty na ogrzewanie mogą znacząco wzrosnąć. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to opcja mało korzystna, dlatego nieco rzadziej wybierana.

Zobacz więcej podobnych postów