Materiały ścierne i ich zastosowanie
Materiały

Materiały ścierne i ich zastosowanie

Materiały ścierne to specjalne akcesoria przeznaczone do wykonywania takich prac, jak chociażby szlifowanie, wygładzanie i polerowanie. Do ich realizacji wykorzystywane są specjalne narzędzia. Występują one pod wieloma postaciami, a szeroki ich wybór oferuje hurtownia materiałów ściernych Unimet-stal, w której ofercie znajdziemy m. in. papiery, krążki, paski, arkusze, szczotki i wiele innych. Czym są materiały ścierne, jak są klasyfikowane i do jakich prac najczęściej się je wykorzystuje?

Materiały ścierne i ich krótka charakterystyka

Pod pojęciem materiałów ściernych kryją się specjalne substancje, które po rozdrobnieniu na ziarna lub proszki nabierają właściwości ostrzy skrawających. Są one przeznaczone do ścierania, czyli usuwania warstw materiałów za pomocą ostrzy ściernych. W przypadku obróbki ściernej wykorzystywane są liczne, mikroskopowe, nieregularnie porozkładane na powierzchni ziarna. Wszystkie materiały ścierne dzieli się ze względu na kilka czynników – pochodzenie (na naturalne lub sztuczne), kształt, rozmiary i twardość ziaren ściernych oraz rodzaje nasypu ziarna i liczbę jego warstw.

Ziarna ścierne mogą być pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Do tej pierwszej grupy zaliczają się minerały oraz substancje naturalnie występujące w przyrodzie, jak np. korund, szmergiel, kwarc oraz diament. Ze względu na wysokie koszty pozyskiwania tego typu ziaren, stworzone zostały dużo tańsze w eksploatacji materiały ścierne pochodzenia sztucznego. Należą do nich m. in. sztuczny diament, elektrokorund, węglik krzemu oraz cubitron II. W narzędziach polerujących wykorzystywane są natomiast takie materiały ścierne pochodzenia naturalnego, jak chociażby dobrze wszystkim znane pumeks, kaolin, kreda, baryt oraz talk.

Materiały ścierne i ich zastosowanie

Pod jakimi postaciami są najczęściej spotykane materiały ścierne?

Hurtownia materiałów ściernych Unimet-stal oferuje szeroki wybór materiałów ściernych dostępnych pod bardzo zróżnicowanymi postaciami. Wśród jej produktów z tej kategorii znaleźć można m. in. dyski fibrowe, które zbudowane są z nasypu ściernego na podkładzie z twardej fibry. Dyski fibrowe są przeznaczone głównie do szlifowania stali i innego rodzaju metali. Za ich pomocą można skutecznie usuwać spoiny, niedoskonałości powierzchni i spawy oraz uzyskać efekt wygładzenia powierzchni. Dyski lamelkowe są natomiast polecane do szlifowania spoin, odprysków i rys. Świetnie sprawdzają się także do usuwania rdzy, warstw starej farby czy polerowania stali przez procesem spawania.

Bardzo popularnymi produktami, które również oferuje hurtownia materiałów ściernych Unimet-stal są gąbki ścierne. Są to materiały ścierne przeznaczone do zbierania naddatków, szlifowania krawędzi oraz wygładzania płaskich powierzchni. Świetnie sprawdzają się do prac prowadzonych na drewnie, metalach oraz powłokach lakierniczych. Szczotki są natomiast przeznaczone do szlifowania, wygładzania i polerowania powierzchni. Ich maszynowe odpowiedniki mogą mieć zarówno agresywne, silne działanie, jak i delikatne, w zależności od swojej budowy. Agresywne działanie gwarantują szczotki nylonowe z ziarnem korundowym, z kolei łagodne szczotki m. in. bawełniane, włosiane oraz sizalowe.

Zobacz więcej podobnych postów