Taśma wbrew pozorom jest jednym z najbardziej pożądanych artykułów klejących. Każdego roku, jej sprzedaż notuje bardzo wysokie wyniki, a to ze względu na możliwość stosowania jej zarówno w użytku domowym, jak i w wielu branżach przemysłowych.
Istotne jest, aby przy wyborze taśmy zwrócić uwagę w szczególności na cel jej stosowania. W przypadku artykułów do podstawowych czynności nie jest to może zbytnio trudne. Sytuacja wygląda nieco gorzej, kiedy decydujemy się na zakup nośników do bardziej specjalistycznych zadań. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług specjalistów zajmujących się sprzedażą i produkcją materiałów klejących dla przemysłu.
Skąd określenie taśmy foliowej?
Czynnikiem, na podstawie którego dobieramy taśmy jest materiał nośnika. W przypadku taśm foliowych to właśnie na folii znajdują się substancje klejące, rozmieszczone po jednej lub po obydwu stronach. Okazuje się jednak, że dany materiał nie zawsze jest jednolity i przeznaczony do wszystkiego.
W większości przypadków, na sklepach internetowych napotkamy na podgrupy taśm foliowych, oznaczające ich konkretne zastosowanie. Mogą to być chociażby artykuły służące wyłącznie w celach ochronnych bądź te sprawdzające się jedynie w naprawie. Nie jest też powiedziane, że powyższe taśmy nie mogą mieć takich samych nośników – być może będzie towarzyszył im inny klej bądź będą zachodziły drobne różnice w procesie ich produkcji.
Często do nośników taśm foliowych używa się poliestru, polietylenu bądź polipropylenu. Są to rzecz jasna podstawowe materiały, mogące występować w wielu bardziej zaawansowanych odmianach.
Jaki klej możemy spotkać na nośniku foliowym?
Kleje umieszczane na taśmach znacznie się od siebie różnią. Mogą posiadać różną przylepność i temperaturę pracy. Najczęściej jednak do taśm foliowych używa się:
- kleju akrylowego – substancja na bazie akrylu, mogąca złączyć dwa różne od siebie materiały, posiadające spore obciążenia. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i sprężystością.
- kleju kauczukowego – spoiwo naturalne, wykonane z kauczuku. Cechuje się płynnością i możliwością pracy w niskich temperaturach. Stosowane do artykułów, w których siła klejenia nie jest najważniejsza, a sama taśma służy bardziej do celów ochronnych.
- kleju termotopliwego (hot-melt) – substancja aktywująca się dopiero pod wpływem podwyższonej temperatury.
Na jakie czynniki jeszcze należy zwrócić uwagę?
Nie da się ukryć, że taśmy foliowe są materiałami o sporej ilości odmian. Ich konkretne typy znajdują zastosowanie na wielu płaszczyznach. Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy dany rodzaj będzie odpowiedni pod każdym względem. W pierwszej kolejności najlepiej zorientować się, jaką temperaturę roboczą posiadają konkretne nośniki i kleje. Może się to okazać przydatne, kiedy mamy na celu naprawę czegoś w ośrodku o dużej temperaturze.
Bardzo ważna jest również przylepność samego kleju oraz jego wytrzymałość na rozciąganie. Niektóre osoby chcą, aby taśmę dało się urwać w rękach. Taka funkcja nie jest dostępna w każdej pozycji. Oczywiście, kluczowe są też rozmiary, takie jak długość nawoju czy szerokość robocza.