Jaki materiał wybrać do budowy domu?
Materiały

Jaki materiał wybrać do budowy domu?

Przystępując do budowy swoich własnych czterech ścian, inwestorzy zastanawiają się nad tym, jakie materiały będą odpowiednie dla ich konstrukcji oraz co się aktualnie najbardziej opłaca. Mimo, że ceny materiałów stale rosną, a rotowanie cenami odbywa się niemal każdego roku, to istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym zbudujemy wytrzymałą konstrukcję mniejszym kosztem.  

Zaczynając od ziemi 

Aktualnie powszechnymi metodami tworzenia fundamentów są te zalewane do szalunku z desek oraz ułożenie betonowych pustaków zalewowych. Początkowo może się wydawać, że tańszą propozycją okaże się być pierwsza opcja, jednak nie jest to do końca prawda. Obie metody są poprawne i dopuszczalne, jednak patrząc na aktualne wyceny desek i ilość, jaką potrzeba ich do stworzenia szalunku, lepiej jednak operować na pustakach. Te z kolei zaczepiane są na tzw. zamkach przez co nie potrzebują stosowania zaprawy murarskiej. W tym przypadku jednak również przydadzą się nam deski na szalunek, jednak występuje on tylko na warstwie najwyższej do poziomu płyty.  

Jaki materiał wybrać do budowy domu?

Budowanie ścian zewnętrznych 

Każdy z nas przed rozpoczęciem budowy zastanawiał się, który spośród wielu materiałów na ściany zewnętrzne będzie odpowiedni? Otóż w tym wypadku musimy się kierować projektem naszego domu po to, by określić który materiał najlepiej spełnia wymogi obciążenia budynku, a także warto wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła dla każdego z nich.  

Aktualnie, głównymi pretendentami do miana najpopularniejszych są pustaki ceramiczne oraz te wykonane z betonu komórkowego. Te pierwsze są w stanie zapewnić nam świetną akumulację ciepła. Są one jednak droższe od potocznych “komórkowców”. Te natomiast jak się okazuje, wcale nie odstają poziomem termoizolacji, a jedyne czym różnią się od poprzednich, to większą przepuszczalnością dźwięków. 

Pokrycia dachowe  

Budując dom średnich rozmiarów często zadajemy sobie pytanie, dachówka czy blachodachówka. W tej kwestii można jedynie powiedzieć, że dachówka z pewnością nie będzie potrzebowała wymiany, a druga opcja po kilku latach już niestety tak. Nie zmienia to jednak faktu, że propozycja pierwsza jest znacznie droższa i po paru latach konieczne jest jej czyszczenie. Warto również dobrać rodzaj pokrycia po uprzednim sprawdzeniu wytrzymałości na obciążenie krokwi, umieszczonych już na dachu. 

Zobacz więcej podobnych postów