Pokrycia dachowe – od czego zależy ich wybór?
Materiały

Pokrycia dachowe – od czego zależy ich wybór?

Budując swój dom większość osób podejmuje decyzje nie do końca znając temat. Jeśli chodzi o pokrycia dachowe, wiedza oraz doświadczenie inwestorów jest znikoma. Nie ma co ukrywać – takiego zakupu dokonuje się przeważnie raz w życiu. Tym bardziej musi on być przemyślany, aby nie narazić się na dodatkowe koszty. Jakie są rodzaje pokryć dachowych i co decyduje o ich wyborze?

Planując zakup pokrycia dachowego

Bardzo wiele zależy od oszczędności, które będą przeznaczone na budowę dachu. Pokrycia dachowe łatwiejsze w montażu są zwykle tańsze i nie wymagają specjalistycznych umiejętności. Do ich montażu można zatem zatrudnić dekarza o niewielkim doświadczeniu. Najczęściej wykorzystywane materiały to blacha trapezowa lub blachodachówka. Inne rodzaje pokryć, takie jak blachówka ceramiczna, wymagają precyzji i doświadczenia.

Warto wziąć też pod uwagę czynniki atmosferyczne. W rejonach narażonych na intensywne opady śniegu oraz silne wiatry trzeba wykonać solidną konstrukcję dachową o odpowiednim kącie nachylenia. To także ma wpływ na wybór pokrycia dachowego. Nie bez znaczenia są również parametry dotyczące tłumienia hałasu. Pod tym względem najskuteczniejsze są dachówki betonowe i ceramiczne. Jeśli jednak poddasze nie będzie zamieszkałe (np. w przypadku domków działkowych), czynnik akustyczny ma mniejsze znaczenie. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się niedroga blacha.

Pokrycia dachowe – od czego zależy ich wybór?

Rodzaje pokryć dachowych

Najpopularniejsze pokrycia dachowe to blachodachówka oraz blacha trapezowa. Blachodachówka to nic innego, jak lekka blacha pokryta warstwą cynku. Można ją zastosować w nieskomplikowanych konstrukcjach dachowych, ponieważ dzięki niewielkiej wadze nie obciąża ona więźby dachowej. Jej niewątpliwą zaletą jest trwałość – producenci blachodachówek udzielają gwarancji na swoje materiały nawet do 30 lat. Materiał jest odporny na promieniowanie UV oraz wilgoć, a w ofercie jest szeroki wybór wariantów kolorystycznych.

Blachodachówkę stosuje się w dachach, których kąt nachylenia przekracza 14 stopni. Materiał dostępny jest nawet w arkuszach osiągających długość kilku metrów – sprawdzi się przede wszystkim przy montażu na prostych dachach o dużej powierzchni.

Blacha trapezowa

W ofercie sklepów budowlanych można znaleźć wiele wariantów blachy trapezowej. Różnią się między sobą grubością, wysokością i profilem. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych rodzajów pokryć dachowych, które charakteryzują się dogodną ceną. Blacha trapezowa może być stosowana nie tylko jako pokrycie dachu domu, lecz także przy budowie garażu czy wiaty.

Materiał wyróżnia się budową warstwową. Rdzeń stanowi stal, która z jednej strony pokryta jest cynkiem, z drugiej zaś – zewnętrznej strony – zabezpieczona alucynkiem. Ta warstwa pełni też funkcję ozdobną, musi być zatem odporna na wszelkie czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne.

Wymieniono najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych, jednak oferta budowlana ma do zaoferowania znacznie więcej. Materiał można bez problemu dopasować do swoich oczekiwań, a w przypadku wątpliwości, zasięgnąć opinii specjalistów.

Partnerem materiału jest Onduline.

Zobacz więcej podobnych postów