Stare i oryginalne cegły dekoracyjne na ściany oraz elewacje — Sprawdź, czym są i dlaczego warto?
Materiały

Stare i oryginalne cegły dekoracyjne na ściany oraz elewacje — Sprawdź, czym są i dlaczego warto?

Stare i oryginalne cegły dekoracyjne z pewnością są efektownym sposobem na wykończenie naszego mieszkania. Komponują się z wieloma innymi stylami a fakt, że są oryginalne, gwarantuje wysoką jakość, brak szkodliwych substancji użytych do produkcji czy jedyny w swoim rodzaju klimat. Cegły takie wytwarza — pozyskuje niewiele firm i manufaktur, a kupić je jest znacznie trudniej niż nawet wysokojakościowe standardowe cegiełki dekoracyjne w marketach. Czym zatem są cegły dekoracyjne z ubiegłego stulecia? Czy rzeczywiście są one oryginalne i jak się je pozyskuje? Gdzie można je kupić? Odpowiedzi poniżej.

Czym są oryginalne cegły dekoracyjne?

Oryginalne cegły dekoracyjne to cegły, które pochodzą ze starych kamienic oraz budynków z ubiegłego stulecia. Mogą być zarówno w stanie surowym, przerobione lub nawet nieoczyszczone. Oprócz tego, iż występują w wielu rodzajach, mogą mieć też różne formy np. cienkich płytek i być stosowane w wielu miejscach np. do wykończeń wnętrz, w łazienkach czy na elewacjach budynków. Cegły takie mają wiele zalet i posiadają swój niepowtarzalny urok. Cegły pozyskiwane są ręcznie oraz przetwarzane w manufakturach czy małych firmach. Ich ceny mogą być nieco wyższe niż cegieł dekoracyjnych wytwarzanych obecnie. Cegły dekoracyjne tego typu to również ciekawe rozwiązanie przy aranżacji wnętrza w różnym stylu, gdyż są dostępne w różnych formach, kolorach, wielkościach itp.

Stare i oryginalne cegły dekoracyjne na ściany oraz elewacje — Sprawdź, czym są i dlaczego warto? 

Jak się je wytwarza?

Wytwarzanie cegieł dekoracyjnych a właściwie ich pozyskiwanie odbywa się nie na masową skalę, ale jest ręczną pracą. Manufaktury oraz firmy zajmujące się wytwarzaniem tego typu cegieł, wyszukają budynki, stare kamienice lub miejsca, które są przeznaczone do rozbiórki. Następnie pozyskują zgody od właścicieli takich kamienic oraz osobiście zajmują się demontowaniem tych cegieł. Każda cegła wyjmowana jest z muru ręcznie, bez użycia żadnych narzędzi czy bez demontażu na szeroką skalę. Tylko takie działanie gwarantuje wyciągnięcie cegły w dobrym stanie. Wybierane są również tylko te cegły, które nadają się jeszcze do ponownego użycia. Wprawne oko doświadczonych pracowników pozwala zdemontować z budynku przeznaczonego do rozbiórki wiele dobrych ciele, które mogą być przetworzone. Jest to również bardzo ekologiczne podejście, gdyż nie wytwarzamy nowych cegieł, a wykorzystujemy te, które są już w użyciu.

Każda manufaktura ma swój styl i proces obrabiania cegieł. Po pozyskaniu mogą być one jedynie wstępnie czyszczone i zawierać resztki zaprawy oraz mieć oryginalną formę. Cegły takie mogą być również restaurowane i przypominać w jak największym stopniu cegły, które wyszły z fabryki 100 lub 200 lat temu. Przy pomocy takich cegieł można odtwarzać stare wnętrza, dworki czy budować nowe projekty. Niektóre cegły są np. pocięte na cienkie płytki, które mają pełnić rolę dekoracyjną. Warto porównać przy ich kupnie ofertę kilku firm, gdyż nie ma dwóch takich samych typów, a każda firma może oferować inne formy cegieł dekoracyjnych.

Cegła do domu, kuchni i łazienki oraz na elewacje

Oryginalne cegły dekoracyjne z ubiegłego stulecia mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być stosowane w różnych warunkach. Pierwszym typem cegieł są te przeznaczone do użytku wewnętrznego. Są to cegły dostosowane do ozdobnego wykładania wnętrza, rekonstrukcji starszych wnętrz oraz użytku w pokojach, salonach itp. Przy ich pomocy możemy ułożyć ozdobną ścianę lub zrekonstruować bar czy kominek. Bardzo dobrze komponują się ze starymi wnętrzami, loftami czy nowoczesnym designem np. betonem, drewnem i szkłem.

Oryginalnych cegieł dekoracyjnych, które mają nawet ponad 100 lat, możemy używać również w kuchni i łazience czyli tam, gdzie teoretycznie byłyby narażone na wilgoć, tłuszcz czy częste czyszczenie. Manufaktury i firmy wytwarzające, przeważnie przygotowują również cegły zaimpregnowane, które są odporne na tego typu zagrożenia i nie wchłaniają tego typu substancji. Dzięki temu możemy bez obawy o uszkodzenie cegieł użyć ich w kuchni np. nad blatem czy kuchenką gazową lub w łazience tworząc ciekawe wykończenie pomieszczenia.

Oryginalne cegły dekoracyjne mogą być impregnowane, mogą również być używane na elewacjach budynków. Jest to niepowtarzalna szansa, aby stworzyć oryginalną elewację, zrekonstruować stare ściany lub stworzyć cały projekt np. imitujący ścianę zamku itp. Cegły takie są odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu nie wchłaniają wilgoci. Są też odporne na różnorodne warunki atmosferyczne takie jak słońce, śnieg, deszcz czy wahania się temperatur. Do tego celu należy wyszukiwać i kupować odpowiednie cegły, których można używać w ten sposób. Tak samo, jak w innych wypadkach są one dostępne w różnych rodzajach oraz wersjach.

 

Gdzie możemy je kupić?

Stare i oryginalne cegły dekoracyjne z pewnością nie są do kupienia w każdym markecie budowlanym. Ich największą wadą jest mała dostępność, choć z ich kupnem nie powinno być problemu. Pierwszym miejscem, w które powinniśmy się udać jest internet. To właśnie tam swoje strony internetowe mają firmy, marki i manufaktury, które sprzedają oryginalne cegły dekoracyjne. Na swoich stronach posiadają pełną ofertę cegieł, rodzaje, opisy oraz odpowiadają na pytanie, jak lub gdzie można kupić takie cegły. W większości przypadków będzie to np. wysyłka internetowa. Cegły takie mogą być wysłane np. na palecie, jeśli chcemy zakupić większe ilości. Oryginalne cegły dekoracyjne mogą posiadać również stacjonarne sklepy lokalne, które samodzielnie zamawiają towar. W pobliżu naszego miejsca zamieszkania może znajdować się firma, która wytwarza takie cegły, dlatego warto sprawdzić lokalizację sklepów internetowych i manufaktur.

Czy warto kupić takie cegły dekoracyjne?

Zdecydowanie tak! O ile taki styl nam pasuje i jest zgodny z innymi elementami w mieszkaniu, zdecydowanie warto kupować takie cegły dekoracyjne. Mają one bardzo wiele plusów, mogą aranżować się z bardzo dużą ilością styli oraz są wysokojakościowy materiałami wykończeniowymi. Wbrew pozorom nawet ponad stuletnie egzemplarze mogą jeszcze przez długi czas cieszyć oczy oraz służyć właścicielom mieszkania. Nie zawierają też sztucznych substancji, klejów itp. gdyż w czasach ich wytwarzania nie były po prostu dostępne. Jest to też zatem idealne rozwiązanie dla alergików oraz osób uczulonych na sztuczne barwniki itp., a które chcą mieć ciekawe wykończenie nieruchomości.

Zobacz więcej podobnych postów