Blachodachówka czy blacha trapezowa – co wybrać?
Materiały

Blachodachówka czy blacha trapezowa – co wybrać?

W przypadku budowy domu bądź nawet robienia remontu naszej już stałej posiadłości, zawsze musimy dokonać jakiegoś wyboru. Rodzajów różnych materiałów budowlanych jest tak wiele, że na nic nie możemy się zdecydować i tylko szukamy różnych informacji na temat tego, co okaże się być lepsze.  

Dzisiaj zajmiemy się blaszanymi pokryciami dachowymi, a dokładniej dwoma ich typami. Zarówno jeden, jak i drugi są raczej każdemu dobrze znane, gdyż występują one na większości posiadłości w naszym kraju i zdecydowanie nieprędko się to zmieni.  

Jakie pokrycie dachowe dla swojego domu? 

Blachodachówka oraz blacha trapezowa to aktualnie dwa najpopularniejsze rodzaje pokryć. Powszechnością może dorównać im jedynie dachówka ceramiczna, która stosowana jest również od wielu lat. Pokrycia z blachy charakteryzują się jednak dużo niższą ceną, prostym transportem, a także dobrymi własnościami, co potwierdzają różnorakie testy jakości. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj nie różni się zbytnio między sobą.  

Obydwa typy pokryć zapewniają doskonałą szczelność, jeśli mowa o zabezpieczeniach przed przeciekaniem. W obu wariantach dostępna jest również szeroka gama kolorów. Różnice zaczynają pojawiać się, kiedy zerkniemy głębiej w strukturę i proces wytwarzania danych materiałów.  

Blachodachówka czy blacha trapezowa – co wybrać?  

Blachodachówka - specyfikacja 

Śmiało można rzec, że ten element jest doskonałym zamiennikiem sporo droższych dachówek, w kontekście kształtu. Poza tym, nie ma co zbytnio porównywać tych dwóch materiałów, gdyż zarówno jeden, jak i drugi są świetne na swój sposób. Blachodachówka stworzona jest z profilowanej blachy i cieszyć może swoją obecnością na dachu przez nawet kilkadziesiąt lat.  

Do jej znakomitych zalet należy przede wszystkim fakt, że jest to materiał lekki. Spełni więc on swoją rolę na niewzmacnianych lub też starszych więźbach dachowych, wymagających jedynie zmiany pokrycia. Warto dodać również, że pokrycie to jest bardzo tanie w transporcie i proste w montażu. Blachodachówki wytwarzane są w arkuszach mieszczących się na zwykłej palecie i również w takiej formie wprowadzane są one na dach. Przyjęło się, że pokrycia blaszane źle tłumią różnego rodzaju hałasy. Jest to poniekąd prawda, ale istnieje wiele sposobów, jak sobie z tym poradzić.  

Blacha trapezowa – specyfikacja 

Ten materiał jest jednym z najtańszych dostępnych na rynku. Czy to czyni go gorszym? Absolutnie nie. Blachy trapezowe są wybierane przez inwestorów przede wszystkim względem ich jakości. Materiały te są podobnie lekkie, co wcześniej wymienione blachodachówki. Ich transport i montaż również jest bardzo podobny i nie stanowi żadnego problemu.  

Okazuje się, że tania blacha trapezowa na dach jest bardzo wytrzymała na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, takie jak chociażby grad. Bardzo ciężko jest w danym materiale utworzyć wgniecenie. Dzięki odpowiednim czynnościom w procesie tworzenia, powłoka blachy trapezowej zyskuje właściwości antykorozyjne i zapobiegające przedostaniu się wilgoci, przez co stosowana jest ona nie tylko w domach, ale również w budynkach przemysłowych. W kwestii blach trapezowych, ich trwałość jest szacowana na około 25-30 lat, co również jest dobrym wynikiem i niczego materiałowi temu nie ujmuje. 

 

Zobacz więcej podobnych postów