Proste sposoby na czyste podłogi! Rodzaje mopów i środków czyszczących
Informacje

Proste sposoby na czyste podłogi! Rodzaje mopów i środków czyszczących

Jedną z podstawowych czynności, która pozwalają utrzymać dom w czystości, jest mycie podłóg. Z pozoru sprawa jest prosta i oczywista, jednak do dyspozycji mamy szereg artykułów czyszczących i akcesoriów do sprzątania, a czasami bywa tak, że im czegoś jest więcej, tym trudniej jest nam wybrać konkretny produkt. Jakie mopy są najlepsze? Jak dobierać detergenty do czyszczenia podłogi?

Mopy do podłogi - rodzaje, zastosowanie

Mop to świetny wynalazek, który sprawił, że mycie podłóg stało się niemal przyjemnością. Przyrząd ten składa się z końcówki czyszczącej - czyli faktycznego mopa oraz z drążka, czyli uchwytu, do którego jest zamocowana i ewentualnie z wiaderka, wyposażonego w wyciskarkę do mopa. Co najważniejsze, mopy dzielą się na kilka rodzajów i każdy z nich odznacza się nieco innymi zaletami. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Mop sznurkowy – najstarszy model mopa, służy do czyszczenia na mokro, skutecznie czyści wszystkie zakamarki. Mopy sznurkowe należą do najtańszych.

  • Mop płaski – mopy płaskie świetnie zbierają kurz i zabrudzenia, a jeśli są z mikrofibry, można je stosować na sucho, mogą jednak mieć problem z czyszczeniem nierównych podłóg.

  • Mop paskowy – mopy paskowe mają budowę podobną do sznurkowych, jednak sznurki zastąpione są tutaj paskami, wykonanymi z różnych materiałów np. z mikrofibry, bawełny, irchy lub włókien syntetycznych. Są nieco trwalsze od sznurkowych.

Płyny do mycia podłóg

To, jaki płyn do mycia podłóg wybierzemy, zależy przede wszystkim od rodzaju samej podłogi. Inne detergenty będziemy używać do podłogi drewnianej czy pokrytej panelami, a inne do glazury czy powierzchni laminowanych albo winylowych. Na opakowaniu płynu zawsze jest zamieszczona informacja, do jakiego typu podłóg może być on używany.

Najprostszym i najwygodniejszym wyborem jest płyn uniwersalny do podłóg, który z reguły dedykowany jest do wszystkich typów powierzchni podłogowych. Takie płyny posiadają neutralne pH, dzięki czemu nie są szkodliwe dla czyszczonych powierzchni.

Jeśli jednak chcemy nie tylko czyścić podłogę, ale dodatkowo ją pielęgnować, można wybrać płyny dedykowane do konkretnych rodzajów podłóg, np. płyn do podłogi drewnianej, który obok czyszczenia, pielęgnuje drewno i pokrywa go delikatną warstwą ochronną.

Proste sposoby na czyste podłogi! Rodzaje mopów i środków czyszczących

Jak często należy myć podłogę?

Podłogę myje się tak często, jak wymaga tego sytuacja. Oczywiście podstawą jest tutaj utrzymanie domu w czystości i higienie, dlatego, kiedy podłoga się zabrudzi, koniecznie należy ją umyć. Bardzo często, przynajmniej w kuchni czy łazience, podłogę czyścimy punktowo, na bieżąco, czyli wtedy gdy coś się rozleje lub zabrudzi. Jeśli chcemy umyć dokładnie całą podłogę, to raz lub ewentualnie dwa razy w tygodniu, powinno jak najbardziej wystarczyć.

Mopy ułatwiają mycie podłogi, dzięki nim nie zajmuje to zbyt dużo czasu. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste mycie podłóg, tylko dla zasady, może bardziej im zaszkodzić niż pomóc, ponieważ możemy uszkodzić ich powierzchnię. Z tego samego powodu, zawsze przed myciem podłogi, należy dokładnie ją zamieść lub odkurzyć. W ten sposób drobne cząstki piasku lub innych śmieci nie porysują w trakcie mycia jej powierzchni.

Partnerem materiału jest sklep Polski Koszyk, w którym znajdziesz wysokiej jakości mopy do mycia podłóg.

Zobacz więcej podobnych postów