Przed dokonaniem montażu instalacji fotowoltaicznej trzeba odpowiednio dobrać moc całego systemu. Dla domów jednorodzinnych wielkość instalacji powinna być dostosowana w taki sposób, by produkcja roczna energii była zgodna z zużyciem domowym. Jak zatem dobrać właściwą moc instalacji fotowoltaicznej?
Kilka słów o samej fotowoltaice
Na początku warto pochylić się nad samą instalacją fotowoltaiczną. Rozkładając słowo fotowoltaika można zauważyć, że jest to zlepek dwóch słów, oznaczających światło i volt. Stąd samo słowo powinno wskazać, że fotowoltaika polega na pobieraniu energii ze słońca. Promienie słoneczne, które padają na panele zostają przekształcane w prąd stały. Następnie prąd ten trafia do falownika, który zmienia go na prąd zmienny, dzięki czemu może zasilać urządzenia domowe takie jak lodówka, zmywarka czy telewizor. Prąd, który został nie wykorzystany trafia do sieci i zaczyna zasilać okoliczne domy, następnie ta nadwyżka wraca do właściciela prosto z sieci.
Trzeba zdać sobie sprawę, że panele fotowoltaiczne to nie to samo co korektory słoneczne. Panele słoneczne służą do podgrzewania wody. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga sprawdzania stanu technicznego, jak ma się w przypadku kolektorów. Montaż paneli fotowoltaicznej i całej instalacji wynosi od 20 do 35 tysięcy złotych. Cena ta głównie zależy od ilości prądu zużywanego.
Ile prądu pobiera dom jednorodzinny?
W trakcie wyboru mocy instalacji trzeba konkretnie wiedzieć ile wynosi zużycie prądu w danym domostwie. Na tej podstawie dobiera się wielkość instalacji fotowoltaicznej i oblicza się czas zwrotu inwestycji. Zwykle bywa tak, że im większa instalacja, tym szybciej się ona zwraca. Moc instalacji pomogą dobrać rachunki za prąd w ujęciu miesięcznym oraz rocznym. Warto myśleć też perspektywicznie i zastanowić się czy w przyszłości nie będziemy potrzebować większej ilości prądu, stąd zainstalowanie jednego panelu więcej może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Analizując rachunki za prąd możne obliczyć przybliżoną moc paneli fotowoltaicznych, która będzie dopasowana do zużycia danego domu.