Wyposażenie nowoczesnych domów czy mieszkań zawsze w projekcie uwzględnia garderobę. To świetne miejsce, dzięki któremu można zrezygnować z zakupu kilku szaf czy komód, służących do przechowywania. O czym warto pamiętać przy projektowaniu tego typu pomieszczenia?
Użytkownicy garderoby
Niezwykle istotne jest określenie komu ma służyć garderoba. Inaczej projektuje się typowo męską garderobę, a inaczej damską, ponieważ miejsce do gromadzenia rzeczy osób płci żeńskiej jest wyposażone w inne elementy, aniżeli w przypadku mężczyzn. W garderobie dla kobiety nie może zabraknąć miejsca na buty na wysokim obcasie, apaszki, biżuterię, sukienkę oraz bieliznę. Garderoba dla panów powinna mieć miejsce na garnitury, krawaty czy zegarki. Ponadto, istotne jest także to, by w garderobie znajdowała się również przestrzeń na ręczniki, pościel, odzież sezonową lub walizki.
Jak optymalnie rozplanować wnętrze szaf?
Bardzo praktycznym sposobem jest dokonanie grupowania ubrań i obuwia na kategorie typu odzież elegancka, sportowa, domowa czy tam codzienna. Wtedy każdy rodzaj ubrań wieszany jest w odrębnej szafie, buty na osobnych drążkach, a odzież rzadko używana na najwyższych półkach. Rzeczy, które noszone są najczęściej powinny znajdować się w najlepiej dostępnym miejscu, np. na środkowych czy dolnych półkach.
Jakie wymiary zachować w garderobie?
Mówi się, że takie minimum, jeśli chodzi o głębokość szafy to 60 cm. Zasada ta jest po to, by bez problemu móc powiesić ubrania na drążku. Dużym zainteresowaniem cieszą się wieszaki poprzeczne, ponieważ pozwalają one zaoszczędzić mnóstwo miejsca. Podczas projektowania warto uwzględnić wysokość drążków do wysokości zabudowy. W przypadku krótszych ubrań, odległość między drążkami powinna wynosić ok. 105 cm, a w przypadku dłuższych ubrań dystans ten powinien mieścić się w około 180 cm.
Szafy do garderoby kupowane są albo z gotowych zestawów, bądź wykonywane są na zamówienie. Szczególnie ma to miejsce w pomieszczeniach o niestandardowym wymiarze, gdzie standardowe meble po prostu nie wejdą.