Przemysł to jeden z filarów każdego państwa czy szerokiego społeczeństwa. To on dostarcza nam wielu potrzebnych produktów i gwarantuje rozwój. W tym tekście prezentujemy, czym jest przemysł, jakie ma funkcje oraz przybliżamy jego sylwetkę.
Czym jest przemysł?
Przemysł jest działem produkcji materialnej. Polega on na wydobywaniu zasobów przyrodniczych oraz ich przetwarzaniu. W trakcie przetwarzania zasoby te są dostosowane do ludzi oraz ich potrzeb. Cały proces odbywa się na dużą i szeroką skalę — masową. Proces ten posiada również podział obowiązków i biorą w nim udział maszyny. Przemysł może posiadać różne funkcje dotyczące różnych gałęzi i typów.
Jakie funkcje posiada przemysł?
Przemysł posiada kilka głównych funkcji. Są to produkcyjna, ekonomiczna, społeczna i przestrzenna. Funkcja produkcyjna to wytwarzanie przedmiotów oraz produktów, które służą społeczeństwu. Dzięki nim możemy funkcjonować na odpowiednim poziomie oraz korzystać ze zdobyczy cywilizacyjnych. Pozyskiwanie i przetwarzanie zasobów daje zatem określony pozytywny wynik. Funkcja ekonomiczna to zaś wytwarzanie i produkcja różnorodnych dóbr np. energii czy wydobywanie zasobów. Trzecią funkcją jest funkcja społeczna. Przemysł zapewnia zatem miejsca pracy, zapewnia rozwój społeczeństwa i polepsza warunki życia mieszkańców danej społeczności. Ostatnią funkcją produkcji jest funkcja przestrzenna. Poprzez produkcję zmieniają się miasta oraz szeroko pojmowany teren, na którym mieszkamy. Dzięki produkcji przekształcamy środowisko oraz zmieniamy — rozwijamy urbanizacje.
Na jakie grupy, gałęzie i przedsiębiorstwa dzieli się przemysł?
Przemysł dzieli się odpowiednio na grupy, grupy na gałęzie a te na konkretne przedsiębiorstwa. Mówiąc o przemyśle, istnieje kilka głównych grup. Jest to m.in. przemysł elektromaszynowy, chemiczny, metalurgiczny, energetyczny, mineralny, farmaceutyczny, spożywczy. Każda grupa posiada kilka gałęzi a każda gałąź liczne specjalistyczne fabryki oraz miejsca, w których wytwarza się produkty. Z przemysłem mamy zatem do czynienia wszędzie tam, gdzie wytwarzamy pewne dobra.