Jak efektownie wykończyć ściany w mieszkaniu?
Remonty

Jak efektownie wykończyć ściany w mieszkaniu?

Wystrój domu to nie tylko meble i dodatki dekoracyjne, ale przede wszystkim ściany. Ich kolor oraz zastosowane wykończenie mogą bowiem niemal całkowicie odmienić wystrój wnętrza oraz pomóc w nadaniu mu naprawdę wyjątkowego charakteru. Odpowiednie wykończenie ścian możemy zapewnić sobie poprzez użycie tapet, kamienia dekoracyjnego, a także farby w nieco innym odcieniu niż ta znajdująca się w pozostałych częściach pomieszczenia.

Wykończenie ścian za pomocą ozdobnej tapety

Najprostszym sposobem na nadanie ścianom w mieszkaniu unikalnego i intrygującego wyglądu jest zastosowanie ozdobnej tapety, którą umieścimy tylko na jednej ścianie w pomieszczeniu. Tapeta i jej kolorystyka powinny jednak pasować do ogólnego wystroju wnętrza oraz pozostałych znajdujących się w nim elementów. Ciekawym rozwiązaniem, które warto wziąć aktualnie pod uwagę, są wzorzyste i kolorowe tapety przeznaczone na jedną ścianę. Taki styl doskonale pasuje do minimalistycznych wnętrz, które chcemy w prosty sposób urozmaicić i wprowadzić do nich nieco więcej dekoracyjnych elementów. Tapety mogą występować w klasycznej, płaskiej formie oraz w wersji z wypukłymi wzorami i połyskliwymi materiałami, które szczególnie efektownie prezentują się w świetle.

Wybierając tapetę jako wykończenie ścian należy bardzo dokładnie przemyśleć jej rodzaj. Jej kolorystyka oraz wzór powinny bowiem dobrze pasować do wystroju wnętrza oraz komponować się z pozostałymi ścianami. W przypadku małych pomieszczeń należy wystrzegać się zbyt ciemnych tapet, które dodatkowo będą pomniejszały wizualnie otoczenie. Do niewielkich pokojów najlepiej sprawdzą się tapety w stonowanych kolorach z uniwersalnymi wzorami liści, kwiatów lub figur geometrycznych. Przed zakupem wybranej tapety warto także zwrócić uwagę na jakość materiału – im będzie on grubszy, tym trwalsza tapeta i lepszy efekt wizualny osiągnięty za jej pomocą.

Jak efektownie wykończyć ściany w mieszkaniu?

Wykończenie ścian przy użyciu kamienia dekoracyjnego

W ostatnich latach prawdziwe triumfy w wykończaniu ścian święci kamień dekoracyjny. Mnogość dostępnych w sprzedaży wzorów, kolorów oraz faktur pozwala na idealne dopasowanie kamienia do wystroju wnętrza oraz uzyskanie pożądanego efektu wizualnego. Kamień dekoracyjny doskonale sprawdzi się do wykończenia ścian w przedpokoju, salonie, a nawet kuchni nadając każdemu z tych pomieszczeń dodatkowych walorów ozdobnych. Może zostać wykorzystany zarówno jako samodzielna dekoracja ściany, co świetnie sprawdzi się we wnętrzach zaaranżowanych w minimalistycznym stylu, jak i jako tło dla mebli i innych elementów wystroju w przypadku bardziej urozmaiconych pod względem aranżacji pomieszczeń.

Kamień dekoracyjny powinien być dopasowany kolorystycznie i stylistycznie do wystroju wnętrza. Ogromną popularnością cieszą się obecnie płytki gipsowe 3D imitujące wygląd cegieł, które pozwalają na nadanie pomieszczeniu bardziej surowego, ascetycznego klimatu. Inwestorzy chętnie sięgają także po kamień dekoracyjny imitujący cementowe płyty, który świetnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym. Doskonałym wyborem na wykończenie ścian do jasnych i dobrze doświetlonych pomieszczeń będzie z kolei kamień dekoracyjny imitujący biały kwarcyt, który przepięknie mini się w świetle LED-ów.

Zobacz więcej podobnych postów