Obecnie z pewnością bardzo mało osób wie, że boazeria była wykorzystywana już w starożytności. Dla wielu z nas stanowi symbol okresu komunistycznego, ponieważ właśnie wtedy można ją było znaleźć w każdym mieszkaniu czy też domu. Boazeria to nic innego jak drewniana okładzina stosowana na ścianach oraz sufitach.
Krótka historia boazerii
Drewniana boazeria to obowiązkowy element dekoracyjny domów i mieszkań w latach 70 oraz 80. Oczywiście można ją spotkać w wielu wnętrzach również obecnie. Wiele osób pragnie się jej pozbyć, jednak bardzo często wiąże się to z drogim oraz skomplikowanym remontem. W dzisiejszych czasach drewniana boazeria może uzyskać zupełnie nowy wygląd przy zastosowaniu kilku praktycznych trików. Warto wspomnieć o tym, że pierwsze modele tej okładziny były pokrywane farbami olejnymi lub też lakierem do drewna. Obecnie na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych i prostych w użyciu produktów, które można zastosować również do odnawiania boazerii w danym pomieszczeniu. Z pewnością niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że można ją również inaczej zamontować oraz nadać jej znacznie nowy kształt.
Sposoby na renowacje boazerii
Niezależnie od tego, jakim rodzajem produktów została pokryta drewniana boazeria, konieczne będzie zeszlifowanie całej powierzchni. W tym celu można wykorzystać papier ścierny lub też specjalistyczną szlifierkę. Kolejny etap polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni z kurzu oraz pyłu. W przypadku, gdy zauważymy różnego rodzaju ubytki, konieczne jest ich zniwelowanie przy pomocy specjalistycznej szpachli. Drewniana boazeria powinna charakteryzować się brakiem różnego rodzaju zadrapań. Teraz przyszła kolej na wybranie produktu, który zamierzamy wykorzystać. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele bejc, impregnatów czy też farb akrylowych. Nasz wybór z pewnością powinien być uzależniony od efektu, jaki zamierzamy uzyskać na naszych ścianach. Drewniana boazeria zazwyczaj charakteryzuje się płaską powierzchnią, w związku z tym do nakładania danego produktu warto wykorzystać pędzle lub niewielkie wałki.