Jak odnowić boazerię?
Remonty

Jak odnowić boazerię?

Boazeria była bardzo popularnym elementem wystroju wnętrz w latach 70. i 80. Co ciekawe, nadal można ją zobaczyć w wielu mieszkaniach. Chcesz tanio i szybko odświeżyć pomieszczenie? W takim razie, zamiast zrywać boazerię,  po prostu pomaluj ją na inny kolor. To dobry sposób na szybką metamorfozę, wystarczy odpowiedni lakier. Sprawdź kilka propozycji na odnowienie wnętrza!

Dlaczego warto pomalować boazerię?

W ostatnim stuleciu był to jeden z najpopularniejszych trendów. Deski z naturalnego drewna montowano na ścianach w przedpokoju, kuchni i salonie. Obecnie jednak uważa się za je staroświeckie. Tradycyjna boazeria utrzymana jest w ciemnych odcieniach brązu, przez co optycznie zmniejsza wnętrze. Wielu właścicieli usuwa ją podczas remontu mieszkania. Może to być jednak czasochłonne i kosztowne zadanie. Odsłonięte ściany są często uszkodzone, nierówne i porysowane. 

Na szczęście drewniane panele znów stają się popularne. Możesz więc je spokojnie zostawić na ścianach i pomalować na nowy, jaśniejszy kolor. Takiemu rozwiązaniu sprzyjają współczesne style wnętrzarskie. Na przykład styl skandynawski łączy w sobie naturalne materiały i prostotę. Odnowione deski sprawdzą się tu doskonale.

Jak odnowić boazerię? 

Jak wybrać farbę do boazerii?

Lata 70. i 80. faworyzowały brązowe deski. Zwykle powlekano je lakierem lub bejcą. Taki wystrój wnętrz nie odpowiada jednak współczesnym standardom. Pomaluj więc boazerię jasnym kolorem. Dzięki temu optycznie powiększysz i rozjaśnisz pomieszczenie. Aby uzyskać jak najlepsze efekty podczas renowacji desek, należy wybrać odpowiednią farbę.

Zwróć uwagę na farbę akrylową do drewna i metalu. Rozcieńcza się ją wodą, dlatego nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Nie zagraża Twojemu zdrowiu i szybko wysycha. Ostatnia warstwa jest gładka i solidna. Dobrze sprawdzą się tu również typowe produkty do drewna, takie jak lakiery, wosk i olej. Pozwalają zachować naturalny efekt. Jeśli lubisz nieszablonowe rozwiązania, poszukaj kolorowej bejcy. Możesz też pomyśleć o farbach kredowych. Nie tylko szybko schną, lecz także dostępne są w szerokiej gamie pastelowych kolorów. Dzięki temu nadadzą deskom wyjątkowy charakter.

Zobacz więcej podobnych postów