Profesjonalna naprawa pęknięć
Przemysł

Profesjonalna naprawa pęknięć

Wiele osób decydując się na naprawę pęknięć w betonie, zastanawia się co wybrać: piankę poliuretanową, czy żywicę epoksydową. Jeśli dane pęknięcie wymaga naprawy strukturalnej, a obszar musi być tak silny lub mocniejszy niż otaczający beton, odpowiedź jest prosta. Zdecyduj się na żywicę epoksydową. 

Pęknięcia skurczowe betonu

Kiedy zauważasz pęknięcie na betonowej płycie lub ścianie, na samym początku prawdopodobnie myślisz, że wina leży po stronie ekipy budowlanej. Jednak nie zawsze tak jest. Tak naprawdę, tego typu pęknięcia pojawiają się bardzo często. Niektórych nawet nie da się uniknąć.

Beton w stanie plastycznym (przed stwardnieniem) jest pełen wody. Kiedy woda ostatecznie opuszcza płytę, pozostawia puste przestrzenie między cząstkami stałymi. Sprawiają, że beton jest słabszy i bardziej podatny na pękanie. Ten problem pojawia się stosunkowo często. Może pojawić się w dowolnym miejscu ściany lub płyty. Najczęściej tego typu pęknięcie można zauważyć w narożnikach albo na środku.

Zwykle są mało widoczne i wąskie. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczą one tylko powierzchni, ale rozciągają się na całej grubości płyty.

Zbyt mokra mieszanka przyczynia się do kurczenia betonu. Oczywiście, woda jest niezbędnym składnikiem każdej mieszanki betonowej. Z drugiej jednak strony, jej nadmiar może doprowadzić do pękania. Wysokie temperatury są kolejną częstą przyczyną tego typu problemów. Wówczas konieczna będzie renowacja betonu. Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy.

Żywica epoksydowa

W zależności od specyficznych wymagań, iniekcja betonu żywicą epoksydową, może przywrócić integralność strukturalną. Zmniejsza penetrację wody przez pęknięcia betonowe o średnicy 0,05 mm lub większej.

Żywica epoksydowa o niskiej lepkości służy przede wszystkim do naprawy pęknięć strukturalnych, gdy nie przewiduje się przyszłych uszkodzeń. Jeżeli jednak prawdopodobne są dalsze pęknięcia, lepiej sprawdzi się pianka poliuretanowa. Wybierając żywicę epoksydową, zwróć uwagę, czy toleruje wodę podczas procesu utwardzania.

Profesjonalna naprawa pęknięć

Pianka poliuretanowa

Żywice poliuretanowe doskonale uszczelnią mokre i przeciekające pęknięcia. Pozwalają zatrzymać wycieki wody. Szybko reagują z wodą. Zaczynają się pienić i rozszerzać. W ten sposób precyzyjnie wypełniają pęknięcia. Mocno łączą się z betonem. Tworzą elastyczną, wodoodporną powłokę. Zapobiega dalszym przeciekom. 

Pianki poliuretanowe są klasyfikowane jako hydrofilowe lub hydrofobowe. Reagują z wodą (zazwyczaj obecną w pęknięciu, chociaż można ją również mieszać z wodą bezpośrednio przed wstrzyknięciem).

O czym warto pamiętać?

Iniekcja niskociśnieniowa wykorzystuje otwory powierzchniowe zlokalizowane bezpośrednio na powierzchni jako punkt wejścia ciekłego polimeru. Tę technikę można zastosować przy ciśnieniu wtrysku do 250 psi.

Z kolei iniekcja wysokociśnieniowa wykorzystuje pakery iniekcyjne, które są zwykle umieszczone w otworach wywiercanych pod kątem 45 stopni. Kluczem skutecznej iniekcji pianki poliuretanowej lub żywicy epoksydowej jest wprowadzenie ciekłego polimeru pod niskim ciśnieniem do pęknięcia. W ten sposób można spokojnie monitorować cały proces. 

Zobacz więcej podobnych postów