Dlaczego warto stosować izolację z wełny mineralnej?
Materiały

Dlaczego warto stosować izolację z wełny mineralnej?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje konwencjonalnej izolacji ścian i sufitów w budynkach mieszkalnych i komercyjnych: włókno szklane, celuloza i wełna mineralna. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Przypatrzmy się bliżej wełnie mineralnej.

Co to jest?

Wełna mineralną jest izolacją z włókna, podobnie jak włókno szklane. Zawiera jednak naturalne materiały zamiast szkła. Istnieją dwa rodzaje wełny mineralnej:

  • wełna składająca się z włókien kamienia naturalnego, np. bazaltu lub diabazy,
  • wełna żużlowa zawierająca odpady rudy żelaza. 

Wartość R

Wełna mineralna jest nieco lepszym izolatorem niż włókno szklane. Wkłady z wełny do ścian 2x4 mają wartość R wynoszącą 15. Z kolei standardowe włókno szklane ma wartość R 11 lub 13. Warto jednak zaznaczyć, że na specjalne zamówienie wykonywane są wkłady z włókna R-15 o dużej gęstości. Pamiętajmy, że im większa wartość R, tym lepszy materiał izolacyjny.

Natomiast wkłady z wełny mineralnej do ścian 2x6 zwykle mają wartość R 23, w porównaniu z R 19 dla wkładów z włókna szklanego. 

Dlaczego warto stosować izolację z wełny mineralnej? 

Kilka ważnych zalet wełny mineralnej

Jest wyjątkowo lekka i elastyczna. Utrzymuje się między drewnem, metalowymi ramami i krokwiami bez potrzeby dodatkowego mocowania. Dzięki temu można ją łatwo zainstalować. Ponadto ma wszechstronne zastosowanie. Spełnia szeroki zakres wymagań. Niezależnie od tego, czy chcemy wykorzystać na strychu, dachu, ścianach wnękowych, pełnych ścianach, panelach strukturalnych lub rurociągach, sprawdzi się doskonale.

Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Izolacji wełna mineralna jest jednym z najlepiej zbadanych produktów wśród materiałów budowlanych. W ciągu ostatnich 50 lat zostało przeprowadzonych ponad 1000 badań przez uznanych naukowców w Europie i Ameryce, by upewnić się, że materiał jest bezpieczny w użyciu.

Wełna mineralna zapewnia dobrą izolację akustyczną. Ma porowatą i elastyczną strukturę, co pozwala na pochłanianie dźwięków. Ponadto jest praktycznie niepalna. Nie podsyca ognia i nie rozprzestrzenia płomieni. Dlatego automatycznie zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

 

Zobacz więcej podobnych postów