Z czego wykonać elewację swojego domu?
Remonty

Z czego wykonać elewację swojego domu?

Elewacja budynku to coś, co widać na pierwszy rzut oka. Powinna być więc wykonana estetycznie, a także spełniać swoją pierwotną funkcję, jaką jest ochrona ścian przed działaniem czynników atmosferycznych. Oprócz tego elewacja musi być trwała i odporna na zmienne warunki pogodowe. Z czego najlepiej ją wykonać?

Tynk cementowo-wapienny

To najczęściej stosowany materiał do wykonania elewacji domu. Wyróżnia go technologia dwuwarstwowa i można podzielić go na dwie główne grupy: tynki cienkowarstwowe oraz grubowarstwowe.

Tynk cienkowarstwowy charakteryzuje łatwość aplikacji. Jest prosty do rozrobienia, ponieważ występuje w postaci suchej mieszanki. Grubość tynku waha się między 2 a 10 milimetrami – jest to wystarczająca warstwa do skutecznej ochrony ścian budynku. Tynk występuje w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu nie wymaga malowania.

Tynk grubowarstwowy to mieszanka piasku, wapna, cementu oraz wody. Aby efektywnie spełniał swoją funkcję, należy nałożyć go co najmniej dwa razy. Finalnie grubość tynku może wynosić nawet do 3 centymetrów.

Deski elewacyjne

Coraz modniejsze staje się łączenie takich materiałów, jak deski elewacyjne i kamień lub tworzywo sztuczne. Estetyczne wykończenie budynku to wiodący trend we współczesnej architekturze. Deski modrzewiowe, sosnowe czy wykonane ze świerku nie tylko ładnie prezentują się jako element elewacji, ale i wyróżniają się łatwym montażem i trwałością.

Aby przedłużyć ich żywotność, deski należy zabezpieczyć odpowiednim preparatem. W tym celu stosuje się impregnat ozdobny, farbę czy lakierobejcę. Deski elewacyjne trzeba odnawiać co 4-5 lat.

Z czego wykonać elewację swojego domu?

Płytki elewacyjne

Stosując płytki elewacyjne można uzyskać ciekawy efekt wizualny, a przy okazji ograniczyć koszty. W marketach budowlanych asortyment tego typu występuje w rozmaitych kształtach i kolorach. Oprócz tego różnią się między sobą materiałem, z jakiego je wykonano. W sprzedaży dostępne są płytki z tworzywa sztucznego, należące do najtańszych, a także te wykonane z kamienia naturalnego, płytki gresowe czy silikatowe. Można też zakupić nieco droższe płytki, które trzeba ręcznie uformować.

Ich najważniejszą zaletą jest łatwość montażu. Płytki mocuje się na zaprawę klejową i przytwierdza do ściany, którą uprzednio zagruntowano.

Kiedy wykonywać elewację?

Uważa się, że najlepsza pora na wykańczanie elewacji to wczesna jesień lub późna wiosna. Latem temperatura jest zbyt wysoka, co powoduje zbyt szybkie wysychanie tynku, przez co może odpaść od ściany, zanim jeszcze zwiąże się z podłożem. Z wykończeniem elewacji najlepiej poczekać do chwili, gdy we wnętrzach będą zakończone wszystkie prace mokre, tj. otynkowanie ścian w pomieszczeniach i wylanie posadzek.

Elewacja stanowi ozdobę domu i pełni funkcję warstwy ochronnej ścian. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych warto sprawdzić wytyczne odnośnie do kolorystyki czy materiału, których można użyć. Urzędnicy mają czasem ściśle określone warunki – wszelkie informacje można znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Partnerem materiału jest CustomZole.

Zobacz więcej podobnych postów