Jak dobrać klamkę do stylu wnętrza?
Meble i wyposażenie

Jak dobrać klamkę do stylu wnętrza?

Klamka wbrew pozorom jest bardzo ważnym elementem wykończenia wnętrz. Zwróćmy uwagę nie tylko jej walory estetyczne, ale też praktyczne. W końcu będziemy z niej korzystać wielokrotnie każdego dnia. Jeśli chcesz zaakcentować styl wnętrza, wybierz odpowiednią klamkę. 

Styl skandynawski

Styl skandynawski ma nordyckie korzenie. Jest elegancki i wyrafinowany. Wyróżnia się przytulnym minimalizmem. Wnętrza w tym stylu wyglądają nowocześnie. Mają być jasne i przestronne. Ten styl ucieka od bogactwa i przesadnych zdobień. Koncentruje się na funkcjonalności, pragmatyzmie i czystej, minimalnej estetyce. 

Do wnętrz dociera duża ilość naturalnego światła. Aranżacja charakteryzuje się prostymi liniami, wyciszonymi kolorami i akcentami i gładkimi powierzchniami. Większość wnętrz w stylu skandynawskim ma podłogę z jasnego drewna dębowego lub jesionowego. Dzięki niej minimalistyczne wnętrze staje się nieco bardziej dynamiczne. Pasują do niego proste i jasne meble.

Projektując wnętrze w stylu skandynawskim, zwróć też uwagę na odpowiednią klamkę. Najlepiej sprawdzi się prosty, kwadratowy model. Możesz wybrać biały lub czarny (na zasadzie kontrastu).

 Jak dobrać klamkę do stylu wnętrza?

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny wyróżnia się czystymi, wyraźnymi liniami, prostą paletą kolorów. Jeśli chodzi o materiały, najczęściej wykorzystuje metal, szkło i stal. Nowoczesny design wyróżnia się prostotą w każdym elemencie, w tym w meblach. Wnętrze w tym stylu jest eleganckie i czyste. Do takiego wnętrza idealnie pasują klamki w nietypowym kształcie, np. wydłużonej łezki. W ofercie znajdziemy też geometryczne uchwyty. Dużą popularnością cieszą się modele aluminiowe i ze stali nierdzewnej. 

Styl glamour

Jest luksusowy, bogaty i wyrafinowany. Może zawierać niektóre elementy wiktoriańskiego stylu, w tym pluszowe, aksamitne meble, oryginalne zasłony i antyki. Palety kolorów są bardzo odważne. We wnętrzach w stylu glamour dominuje fiolet, czerwień i turkus. W drzwiach możemy zamontować wyrafinowane klamki, bogato zdobione kryształami Swarovskiego.

Styl tradycyjny

Oferuje klasyczne detale, wspaniałe meble i mnóstwo akcesoriów. Jest zakorzeniony w europejskiej wrażliwości. W tradycyjnych domach często zobaczymy ciemne drewno, bogate palety kolorów, różne tekstury i zakrzywione linie. Meble charakteryzują się wyszukanymi i ozdobnymi detalami i tkaninami, takimi jak aksamit, jedwab i brokat. Mogą mieć różne wzory i tekstury. Często są głębokie, warstwowe i wielowymiarowe. Doskonale do nich pasują mosiężne lub pozłacane klamki.

 Jak dobrać klamkę do stylu wnętrza?

Styl rustykalny

Czerpie inspiracje z natury. Wykorzystuje surowe i często niedokończone elementy, w tym drewno i kamień. Rustykalne wnętrza są ciepłe i przytulne. Pasują do nich idealnie sklepione sufity ozdobione drewnianymi belkami i drewniane podłogi. Wielu projektów łączy rustykalne elementy z bardziej nowoczesnymi meblami i akcesoriami. Producenci coraz częściej proponują klamki i gałki w rustykalnym stylu. Wykonane są z materiałów doskonałej jakości. Wyglądają ciekawie i stylowo. Są bardzo praktyczne i wytrzymałe.

 Artykuł przygotowany przy współpracy z portalem Klamki-Drzwiowe.pl

 

 

Zobacz więcej podobnych postów