Czym jest taśma naprawcza Duct Tape? – opis i podstawowe zastosowania
Materiały

Czym jest taśma naprawcza Duct Tape? – opis i podstawowe zastosowania

Taśmy to artykuły kojarzące się nam z drobnymi naprawami. Wykorzystujemy je w domach do przylepiania karteczek na lodówkę bądź do zabezpieczania paczek w kartonach. Okazuje się, że spoiwa te wykorzystuje się również w bardziej wymagających celach naprawczych. Przykładem mogą okazać się tutaj taśmy duct tape.

Grupa tych materiałów klejących posiada ogromny wachlarz zastosowań. Może ona występować także w wielu, znacznie różniących się od siebie formach. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych zagadnień odnośnie tego typu taśm i wskażemy, do jakich celów mogą nam one posłużyć.

Na początku trochę historii

Pierwsze ślady użytkowania taśm duct tape były obserwowane już podczas II Wojny Światowej. To właśnie w tym okresie jedna z amerykańskich firm opracowała dla armii państwowej pierwsze prototypy jednostronnie klejącej taśmy tkaninowej. Miała ona służyć wyłącznie w celach wojskowych, a głównie do uszczelniania kaset z amunicją. Nośnik wraz z klejem okazały się tak mocne, że taśm tych zaczęto używać niemalże wszędzie – nawet przy naprawie samolotów.

Oczywiście, z biegiem lat taśmy Duct Tape zaczęły zyskiwać na popularności, a co za tym idzie, różni producenci decydowali się na rozszerzanie asortymentu. Obecnie można zaobserwować je w praktycznie każdym miejscu, a nawet w wielu popularnych filmach.

Czym jest taśma naprawcza Duct Tape? – opis i podstawowe zastosowania

Czym jest srebrna taśma?

Często rodzaj ten określany jest inaczej srebrną taśmą. Wzięło się to głównie stąd, że w czasach bliskich wspomnianej wyżej historii, ten artykuł klejący produkowano wyłącznie w kolorze srebrnym. Niemal każdy producent taśm duct tape przyzna, że w porównaniu do innych spoiw nawojowych, te sprzedają się zdecydowanie najlepiej.

Taśmy te posiadają wszechstronne zastosowania. Mogą służyć nie tylko w celach naprawczych, ale i izolacyjnych. Wyposażone są przeważnie w polietylenowy nośnik, który wzmocniony grubą siatką tkaninową zyskuje bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. Do tego wszystkiego dochodzi bardzo agresywny klej akrylowy, potrafiący przetrzymać nawet w warunkach do 175 N/25 mm. Dzięki takim składowym, uzyskujemy naprawdę bardzo mocne tworzywo, nieprzepuszczające wody oraz zdatne do pracy w temperaturach rzędu nawet 75 oC.

Oczywiście, wiele zależy również od grubości taśmy oraz konkretnego typu użytych w jej produkcji materiałów. Niemniej jednak szacuje się, że taśmy Duct Tape są na ten moment jednymi z najlepszych i najbardziej wytrzymałych artykułów klejących na rynku.

Taśmy Duct Tape – zastosowania

Wszechstronność omawianych spoiw jest zadziwiająca. Mogą one posłużyć chociażby do zreperowania uszkodzeń dla wielu różnych materiałów. Często klei się nimi tkaniny występujące na trampolinie czy workach bokserskich.

Posiadają także właściwości izolacyjne i wodoodporne. Stąd też, często możemy zaobserwować je w postaci izolacji przewodów elektrycznych czy jako łączenie otulin w instalacjach klimatyzacyjnych. Często wykorzystuje się je także w budownictwie, gdzie służą do uszczelniania rur czy węży.

Prawdę mówiąc, zastosowań tego typu materiałów jest naprawdę dużo. Śmiało można powiedzieć, że szukając taśmy najbliższej stwierdzeniu wielozadaniowości, to właśnie ten artykuł wylądowałby na pierwszym miejscu.

Zobacz więcej podobnych postów