Konserwacja rotacyjnej sprężarki śrubowej
Przemysł

Konserwacja rotacyjnej sprężarki śrubowej

Bez względu na to, czy pracujesz w kopalni, czy w innym sektorze przemysłowym, sprężarki śrubowe pomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków. Sprężone powietrze stało się niezmiernie ważnym narzędziem. W większości przypadków jest tak samo niezbędne do produkcji, jak gaz, energia elektryczna i woda. Należy jednak pamiętać o prawidłowej obsłudze i konserwacji sprężarki. Wtedy będzie działać wydajnie i niezawodnie. Niestety wiele osób zaniedbuje konserwację, dopóki maszyna nie przestanie działać. 

Nowoczesne sprężarki śrubowe

Pomimo złożonej konstrukcji podstawowa funkcja rotacyjnej sprężarki śrubowej jest prosta. Po przekręceniu dwóch śrub powietrze dostaje się do komory. Kiedy śruby obracają się, obszar w komorze zmniejsza się. Następuje spadek objętości i wzrost ciśnienia. Należy odpowiednio ustawić mechaniczne lub elektroniczne elementy sterujące. Umożliwią sprężarce prawidłowe działanie w pożądanych zakresach ciśnienia.

Chociaż podstawowa funkcja jest prosta, wiele różnych, skomplikowanych elementów współpracuje ze sobą. Zatem podobnie jak samochód lub kosiarka, rotacyjna sprężarka śrubowa wymaga regularnej konserwacji. Ze względu na złożoną budowę sprzętu, bezpieczeństwo, rodzaje olejów, naprawa sprężarek powinna być wykonana przez profesjonalistę. 

Konserwacja rotacyjnej sprężarki śrubowej 

Bezpieczeństwo nade wszystko

Podobnie jak w przypadku każdego urządzenia, wymagane jest odpowiednie wyposażenie ochronne. Właściciel zakładu musi również przeprowadzić szkolenie pracowników przed obsługą, regulacją lub konserwacją sprężarki. 

Zawsze należy zablokować i oznaczyć zasilanie elektryczne oraz zawór odcinający na rurociągach sprężonego powietrza. Trzeba też sprawdzić, czy zasilanie jest wyłączone za pomocą zaufanego miernika i odpowietrzyć filtry przed konserwacją. Należy również uważać na gorące powierzchnie, punkty zaciskania, obracające się części, gorący olej pod ciśnieniem i wysokie ciśnienie powietrza.

Olej do sprężarki

Rotacyjna sprężarka śrubowa wymaga okresowych wymian oleju. Olej służy do chłodzenia, czyszczenia i uszczelniania. Jeśli nie zmienisz oleju, zabrudzi się, straci swoje właściwości. Może być zanieczyszczony kwasem, a nawet lakierem. W konsekwencji zatka filtr oleju. Należy wybrać odpowiedni rodzaj oleju i zwrócić uwagę na jego lepkość. Zaniedbanie doprowadzi do wewnętrznego uszkodzenia sprężarki, co skróci jej żywotność i spowoduje awarię.

Producent informuje, ile godzin może być stosowany dany olej. Niektóre oleje można zmieniać co 4000 godzin, a inne co 8000. Są to jednak tylko zalecenia producenta. Pod uwagę należy też wziąć warunki środowiskowe i specyfikę pracy.

Resztki oleju pozostałe w sprężarce zanieczyszczają nowy olej. Doprowadzą do przedwczesnej wymiany. Dlatego należy dokładnie usunąć stary olej. Cały proces może być bardzo skomplikowany. Warto więc skonsultować się z dobrze wyszkolonym i kompetentnym technikiem.

Bardzo ważna jest też regularna wymiana filtrów. W ten sposób można wydłużyć żywotność sprężarki i zapobiec zanieczyszczeniu oleju. Zarówno filtry powietrza, jak i oleju, należy wymieniać po około 2000 godzinach pracy. W brudnym otoczeniu mogą wymagać częstszej wymiany.

Zobacz więcej podobnych postów