Główne rodzaje stropów
Remonty

Główne rodzaje stropów

Budowa domu to jedna z inwestycji na długie lata, dlatego należy przemyśleć każdą podejmowaną decyzję w tym zakresie. Tradycyjna, znana od lat technologia murowana zakłada stosowanie stropów żelbetowych gęstożebrowych lub monolitycznych. Do każdego z nich potrzebne są stosowne obliczenia, które pomogą w określeniu ich wytrzymałości i użytkowania.

Główne rodzaje stropów

Konstrukcja budynku

Wynajmując firmę budowlaną należy kierować się opiniami o niej. Na szali pozostaje bezpieczeństwo całych rodzin. Wykwalifikowany kierownik budowy w pierwszej kolejności zapoznaje się z pełną dokumentacją odnośnie całej wznoszonej konstrukcji. W jej skład muszą wchodzić rozpisane obliczenia ze wskazaniem ilości niezbędnej stali i betonu. Dużo wnoszą także dodatkowe rysunki i szczegóły dotyczące zbrojenia poszczególnych elementów składających się na konstrukcję. Stropy gęstożebrowe mogą być rozmieszczone w trzech odległościach wynoszących 30, 60 albo 90 centymetrów. Stanowią prefabrykowane belki umiejscowione na ścianach nośnych w budynku. Pomiędzy żebrami układane są pustaki stropowe, które następnie są zaślepiane zaprawą.

Charakterystyka stropów monolitycznych

Nieco inaczej wygląda konstrukcja stropów monolitycznych. Powstają one na podstawie konkretnej dokumentacji projektowej. Mogą mieć jednokierunkowy układ zbrojenia, lub krzyżowy. W dokumentacji musi ponadto znaleźć się informacja, jaki beton będzie użyty do takiej konstrukcji. Istotna jest ponadto informacja, w jaki sposób dokona się oparcia stropu na ścianach. Stropu monolityczne niewątpliwie mają wiele zalet. Chodzi między innymi o możliwości uzyskania większych rozpiętości i to bez dodatku podpór. Poza tym ten rodzaj stropu jest cięższy od gęstożebrowego, dlatego czyni całą konstrukcję bardziej wytrzymałą. Na korzyść stropu monolitycznego przemawia zachowanie w budynku lepszego poziomu izolacji akustycznej. Zakładając, że docelowy budynek ma wyróżniać się kształtem i architekturą strop może być dopasowany idealnie pod tym względem. Na sam koniec warto wiedzieć, że do jego montażu nie jest wymagany żaden ciężki sprzęt.

Zobacz więcej podobnych postów