Co warto wiedzieć o podłogach epoksydowych?
Materiały

Co warto wiedzieć o podłogach epoksydowych?

Technologia 3D zyskuje coraz większą popularność. Podłoga żywiczna 3D jest coraz częściej wykorzystywana w centrach handlowych, halach, biurach, domach i mieszkaniach. Wyróżniają się dużą innowacyjną i wysoką wydajnością. To najnowszy trend w świecie fantazyjnych podłóg.

Proces instalacji

Nowoczesne podłogi żywiczne są ciekawe, ładne i wytrzymałe. Montaż polega na nałożeniu warstwy podkładu samopoziomującego, a następnie ulubionego obrazu. Następnie poddaje się go działaniu przezroczystej dwuskładnikowej żywicy epoksydowej lub poliuretanu. W ten sposób można uzyskać idealną głębię obrazu. Na koniec trzeba go pokryć odpowiednim lakierem ochronnym.

Zainstalowana epoksydowa podłoga 3D nie przypomina naklejki ani malowanego winylu, znajdującego się bezpośrednio pod stopami. Zapewnia wyjątkowe wrażenie głębi. Jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia.

Instalacja tego typu podłogi wymaga dużego doświadczenia. Nie toleruje nawet najmniejszego błędu. Dlatego warto zatrudnić doświadczonego specjalistę. Poproś najpierw o bezpłatną, niezobowiązującą konsultację i kosztorys projektu. 

Co warto wiedzieć o podłogach epoksydowych?

Z jakich etapów składa się montaż podłogi 3D?

Cały proces składa się z kilku etapów.

  • Specjalista sprawdza płyty pod kątem emisji wilgoci i pary wodnej. Wilgoć może uszkodzić klej i sprzyjać rozwojowi pleśni. Ponadto może przyczynić się do zwijania lub bulgotania powierzchni.
  • Dokładnie przygotowuje podłoże. Używa diamentowych (lub innych specjalistycznych) narzędzi do szlifowania. W ten sposób przygotowuje całą betonową podłogę. W razie potrzeby łata i wyrównuje dziury. Cała powierzchnia musi być idealnie gładka. Fachowiec przykrywa i zakleja otoczenie.
  • Następnie szoruje i odkurza podłoże. Nie powinno być na nim żadnego, nawet najmniejszego, pyłu. 
  • Sprawdza poziom wilgotności. Na całym obszarze nie może przekraczać 4%. W przeciwnym razie za tydzień lub dwa piękna, nowa podłoga będzie już popękana i zniszczona.
  • Stosuje samopoziomujący podkład epoksydowy.
  • Teraz specjalista ostrożnie instaluje mural podłogowy 3D. Jeśli podstawą wybranego wzoru jest fototapeta 3D, upewnia się, że nigdzie nie fałduje, ani się nie marszczy.
  • Instaluje 2 warstwy przezroczystej żywicy epoksydowej lub poliuretanowej. Zapewnią odpowiednią głębokość wzoru i jednocześnie chronią podłogę. Takie warstwy muszą być kładzione jeszcze staranniej. Fachowiec musi zwrócić tutaj uwagę na wszystkie szczegóły. Wszystkie drobinki kurzu i włosów muszą być koniecznie usunięte.
  • Jeśli zajdzie taka potrzeba nałoży ochronny uszczelniacz.

Co warto wiedzieć o podłogach epoksydowych?

Zalety podłóg epoksydowych 3D

Największą zaletą epoksydowej podłogi 3D jest oszałamiający efekt wizualny. Podkreśla też wyjątkowe walory wnętrza. Wybierając odpowiedni projekt, kolor i wzór podłogi, możesz nawet wizualnie go powiększyć. Stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Jest bardzo wytrzymała. Żywica epoksydowa jest praktycznie nieprzepuszczalna i wyjątkowo odporna na kwasy, chlor, wybielacze i codzienne środki czyszczące. Podłoga nie ma szwów, połączeń, pęknięć, porów i szczelin. Dlatego wykazuje wysoką odporność na zabrudzenia, kurz, wodę i chemikalia. Nie gromadzi kurzu i nie stwarza przyjaznego środowiska dla rozwoju patogenów/bakterii. Warto też zwrócić uwagę na to, że żywice epoksydowe/polimery są ognioodporne.

Zobacz więcej podobnych postów